Ako sa cíti osamelý človek? Prečo nás kontakt s ľuďmi robí šťastnými? Existuje spojitosť medzi osamelosťou a duševnými poruchami? A čo by sme si možno každý mal všímať vo svojom okolí, aby sme osamelosť dokázali zmierniť?
29.11.2024 sa v priestoroch Trnavskej univerzity v Trnave uskutočnil XII. ročník česko-slovenskej konferencie o logoterapii „Od osamelosti k blízkosti“ organizovaná Slovenským inštitútom logoterapie SILOE. S vyžiadanou prednáškou „Osamelí v dobe hyper-prepojenia“ na nej vystúpila Mgr. Petra Brandoburová, PhD.
13.11.2024 sme našim kolegyniam a kolegom z Univerzity Komenského predstavili, ako môže náš projekt prispieť k identifikácii stratégií, riešení a zvýšení povedomia verejnosti o osamelosti ako celospoločenskom probléme.
Medzi osamelosťou a samotou je rozdiel. Najmä v tom, že pre samotu sa zvyčajne rozhodujeme. V osamelosti však človek zostáva napospas sám sebe, pretože tam nie je nikto, kto by ho vnímal. Aj preto vie byť bolestivá, tvrdí klinická psychologička a psychoterapeutka Petra Brandoburová.
Na Slovensku je veľa ľudí, ktorí trpia závislosťou alebo poruchami spojenými s užívaním psychoaktívnych látok. Spomedzi nich už dlhodobo vedie závislosť od alkoholu. Mnohí však trpia aj v dôsledku nelátkových závislostí, akými sú napríklad hazard alebo hranie digitálnych hier. Téma osamelosti je im často blízka, tvrdí klinický psychológ a terapeut Adam Kurilla.
V dňoch 22. – 24. novembra sme sa zúčastnili 9. ročníka podujatia Psychiatria pre prax, kde sme v rámci posterovej sekcie predstavili projekt DISCONNECT. Súčasťou podujatia bolo aj udeľovanie Ceny Vladimíra Novotného za najlepšiu…
Hana Hollá Kutlíková má za sebou rôzne výskumné projekty v zahraničí. Jedným z nich bol aj výskum mozgovej aktivity matiek, ktoré trpeli posttraumatickou stresovou poruchou v dôsledku násilia. Skúmala tiež, ako testosterón ovplyvňuje fungovanie ľudského mozgu a sociálne správanie. V súčasnosti sa so skupinou odborníkov venuje výskumu osamelosti na Slovensku. V našom rozhovore hovorí aj o tom, ako ju vníma a aký vplyv môže mať dlhodobý pocit osamelosti na ľudské zdravie.
Otakar Horák z Denníka N sa rozprával s psychológmi Michalom Hajdúkom a Petrou Brandoburovou o osamelosti a sociálnej izolácii, ako aj o cieľoch projektu Disconnect. V článku sa okrem iného dočítate či existuje…
Na podujatí Noc vedy 2024 prednášal Michal Hajdúk o komplexných príčinách psychických chorôb, aj v kontexte sociálnej izolácie a osamelosti. Prednášku si môžete vypočuť z archívu na zázname od 02:17.
Ako vnímajú osamelosť ľudia s psychickými poruchami? Rozumie ich rodina a blízki ťažkostiam, ktorými prechádzajú? Vladimír Ivančík už takmer tri roky pracuje s ľuďmi, ktorí vyhľadávajú pomoc v Dss – MOST v Bratislave. Mnohých spája okrem psychických diagnóz aj pocit osamelosti. Psychológ v rozhovore opisuje, ako im možno pomôcť a akým spôsobom by sme mohli rozvíjať komunitnú psychiatrickú starostlivosť na Slovensku.
„Dyadic interaction in schizophrenia – A promising new avenue of investigation?“ je názov listu adresovaného editorovi časopisu Schizophrenia Research od doc. PhDr. Michala Hajdúka, PhD. spolu s poprednými spolupracujúcimi výskumníčkami Dr. Sohee Park…