O projekte DISCONNECT

Osamelosť a sociálna izolácia (v angličtine označované aj ako social disconnection) predstavujú závažný celosvetový problém, na ktorý poukazuje Európska únia i Svetová zdravotnícka organizácia. Sociálna izolácia a osamelosť súvisia s viacerými sociálnymi a psychologickými faktormi, ale najmä majú zásadný dopad na zdravie ľudí.

Projekt DISCONNECT, ktorému sa aktuálne venuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského, rieši problém osamelosti a izolácie v našej spoločnosti. Tému sa snaží komplexne a interdisciplinárne preskúmať tím odborníkov. Získané dáta budú slúžiť ako základ pre rozvoj špecifických politík, evidence-based intervencií, či ďalších účinných stratégií.

Komplexný prístup projektu DISCONNECT sa odráža vo využívaní rozličných úrovní analýzy – od sociálnych a psychologických aspektov až po biologické mechanizmy (neurálna aktivita, stresová reaktivita, hormóny, zápalové parametre). Práve týmto prístupom prekonáva limity menších projektov, ktoré skúmali tému osamelosti a sociálnej izolácie iba z jedného pohľadu.

Projekt DISCONNECT prináša potenciál transformačného vplyvu na spoločnosť, zdravotníctvo a výskum. Spojením nášho výskumného úsilia s medzinárodnými a národnými prioritami sa snažíme docieliť zmenu v zdraví a životnej pohode zraniteľných skupín obyvateľstva (starší a mladší dospelí a ľudia s duševnými ochoreniami). Dôraz projektu na mobilné intervencie, ktoré sú prispôsobené individuálnym potrebám ľudí, navyše otvára cestu k využívaniu modelov personalizovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Prečo nás osamelosť zaujíma

V téme osamelosti kladiem dôraz na potrebu venovať osobitnú pozornosť ľuďom a sociálnym skupinám, ktoré zažívajú osamelosť a izoláciu a faktorom, ktoré k nim vedú.

Mgr. Marianna Mrva, PhD.

V problematike osamelosti ma zaujíma najmä žitá skúsenosť ľudí a individuálne zdroje k jej prekonávaniu, vrátane psychoterapeutickej podpory, ako aj analýza globálnych dôvodov nárastu prevalencie a odporúčaní pre možné systémové opatrenia.

Mgr. Petra Brandoburová, PhD.

Téma osamelosti ma zaujíma najmä z pohľadu bio-behaviorálnych mechanizmov, ktorými osamelosť a izolácia môžu viesť k zmenám v sociálnom správaní.

Mgr. Alexandra Straková, PhD.

Na téme osamelosti ma zaujíma ako na ňu vplýva používanie digitálnych technológii a akými spôsobmi sa ju ľudia snažia riešiť.

Mgr. Sebastián Petreje

Na osamelosti ma zaujímajú spôsoby jej zvládania u osôb so psychickými poruchami.

Mgr. Vladimír Ivančík

Na téme osamelosti a sociálnej izolácie ma zaujímajú najmä neurobiologické aspekty a ich dopad na psychické zdravie.

doc. PhDr. Michal Hajdúk, PhD.

Osamelosť ma zaujíma ako transdiagnostický konštrukt, je prítomný naprieč rôznymi psychologickými poruchami. Je na nej špeciálne to, že sa neviaže len na základné individuálne emócie. Je do veľkej miery podmienená spoločnosťou. Nie sme len biologickými alebo psychologickými alebo sociálnymi bytosťami. Sme bio-psycho-sociálnymi bytosťami.

Mgr. Sára Majsniarová

Financované EÚ Next Generation EU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V03-00035

© 2025. All Rights Reserved.