O projekte DISCONNECT
Osamelosť a sociálna izolácia (v angličtine označované aj ako social disconnection) predstavujú závažný celosvetový problém, na ktorý poukazuje Európska únia i Svetová zdravotnícka organizácia. Sociálna izolácia a osamelosť súvisia s viacerými sociálnymi a psychologickými faktormi, ale najmä majú zásadný dopad na zdravie ľudí.
Projekt DISCONNECT, ktorému sa aktuálne venuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského, rieši problém osamelosti a izolácie v našej spoločnosti. Tému sa snaží komplexne a interdisciplinárne preskúmať tím odborníkov. Získané dáta budú slúžiť ako základ pre rozvoj špecifických politík, evidence-based intervencií, či ďalších účinných stratégií.
Komplexný prístup projektu DISCONNECT sa odráža vo využívaní rozličných úrovní analýzy – od sociálnych a psychologických aspektov až po biologické mechanizmy (neurálna aktivita, stresová reaktivita, hormóny, zápalové parametre). Práve týmto prístupom prekonáva limity menších projektov, ktoré skúmali tému osamelosti a sociálnej izolácie iba z jedného pohľadu.
Projekt DISCONNECT prináša potenciál transformačného vplyvu na spoločnosť, zdravotníctvo a výskum. Spojením nášho výskumného úsilia s medzinárodnými a národnými prioritami sa snažíme docieliť zmenu v zdraví a životnej pohode zraniteľných skupín obyvateľstva (starší a mladší dospelí a ľudia s duševnými ochoreniami). Dôraz projektu na mobilné intervencie, ktoré sú prispôsobené individuálnym potrebám ľudí, navyše otvára cestu k využívaniu modelov personalizovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Prečo nás osamelosť zaujíma
Na téme osamelosti ma zaujímajú intrapsychické bariéry, ktoré nám bránia v plnohodnotnom a zmysluplnom medziľudskom kontakte.
Mgr. Simona Krakovská
Vo voľnom čase sa venujem aj osamelosti a z odborného hľadiska ma v rámci témy osamelosti zaujíma najmä dynamika každodenného prežívania osamelosti, odpojenosti a izolácie vo vzťahu k emóciám a sociálnym interakciám, ako aj somatické a sociálne dopady prežívanej osamelosti.
prof. Mgr. Anton Heretik, PhD.
Zaujíma ma najmä, prečo ľudia zažívajú osamelosť aj vtedy, keď sú v spoločnosti ľudí.
Mgr. Jakub Januška, PhD.
Téma osamelosti ma zaujíma najmä z pohľadu bio-behaviorálnych mechanizmov, ktorými osamelosť a izolácia môžu viesť k zmenám v sociálnom správaní.
Mgr. Alexandra Straková, PhD.
V kontexte osamelosti ma zaujíma dopad sociálnej izolácie na zdravie. Považujem za dôležité, aby sa zvyšovalo povedomie o význame sociálneho prepojenia pre život človeka.
Mgr. Júlia Hysi
Na výskume osamelosti ma fascinuje odhaľovanie neurobiologických procesov, prostredníctvom ktorých osamelosť ovplyvňuje naše psychické a fyzické zdravie.
MSc. Hana Hollá Kutlíková, PhD.
Na téme osamelosti ma zaujímajú rôzne formy oslabovania spoločenských väzieb a vzťahu k spoločnosti ako takej a ich sociálne a ekonomické faktory.